Renée Chardier - Björn Afzelius

Renée Chardier

View chords used in this chart
Intro
C D G Em
C D G
 
[Verso 1]
G D Em C G D
Hos Renée Chardier i byn St-Jean-de-Luz;
C D G Em C Am D
vid foten av Pyrenéerna, brinner jämt ett ljus.
G D Em C G D
Hon har tänt det en gång, och hon håller det vid liv;
C D G Em C D G
tills man skriver henne och lämnar bud, att jag gått min sista strid.
 
[Verso 2]
G D Em C G D
Hos Renée Chardier kan jag alltid finna tröst,
C D G Em C Am D
och om hon anser att jag förtjänar det får jag plats vid hennes bröst.
G D Em C G D
Men hon ställer krav på mitt mod och min konsekvens,
C D G Em C D G
och på min trofasthet mot de ideal jag haft när ljuset tänts.
 
{Stick}
D G C Am D
För hon har stridit själv, hon har kämpat själv; hon har mist sin man i ett krig!
D/F# G Em C G D
Sina söner sänder hon från land till land, varhelst hon ser en helig strid.
 
[Verso 3]
G D Em C G D
Hos Renée Chardier får jag vin på första maj,
C D G Em C Am D
och om kvällen ber hon om sångerna som bor i min gitarr.
G D Em C G D
Hos Renée Chardier får jag kraft att stå emot!
C D G Em C D G
För Renée Chardier är som livet självt, där det flyter fram i mitt blod!
 
Outro
G D Em
C G D
C D G Em
C Am D
 
G D Em
C G D
C D G Em
C D G

How to play Renée Chardier

Use the controls above to change the key and text size. Follow the highlighted chords while listening, then practice each section slowly before playing at the original tempo.

What is the starting chord?

The first identified chord is C. You can transpose without leaving the page.

Can I play it on guitar or keyboard?

Yes. The chord progression works on acoustic guitar, electric guitar and keyboard. Adapt the voicings to your instrument and level.

More chords by Björn Afzelius

Advertisement
Advertisement